Kobiety Bieszczadów

 

 

Zofia Maria Batycka


Zofia Maria Batycka (ur. 22 sierpnia 1907 r. w Lesku, zm. 6 kwietnia 1989 r. w Los Angeles) – polska aktorkaMiss Polonia 1930, wicemiss Miss Europe 1930 r.

Ukończyła IX Prywatne Gimnazjum Żeńskie Sióstr Urszulanek we Lwowie. Oprócz wiedzy teoretycznej dziewczynki uczono pieczenia chleba, szorowania podłogi, a nawet dojenia krów. Zofia uwielbiała uczyć się języków obcych. Interesowała się muzyką, poezją i malarstwem.

Latem 1928 r. Batycka poznała Jana Kiepurę w Truskawcu. Latem 1928 r. Ich rodzice pokładli dużą nadzieję w znajomości Zofii i Jana. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Eugeniuszowi Batyckiemu, ojcu Zofii, nie podobał się zawód, jaki wykonywał niedoszły zięć. Jan Kiepura dużo podróżował, nie tylko po Europie. W liście do Franciszka Kiepury napisał, że obawia się czy dziecko moje z nim wytrzyma i czy znajdzie to minimum, które kobiecie szukającej w domu tylko przywiązania, koniecznie się należy.*

W latach 1929-1931 Zofia zagrała w 6. filmach: „Szlakiem hańby”, „Grzeszna miłość”, „Moralność pani Dulskiej”, „Dusze w niewoli”, „Kobieta, która się śmieje” oraz „Dziesięciu z Pawiaka”.

W 1930 r. ogłoszono konkurs na najpiękniejszą Polkę. Batycka wygrała. Zdobyła koronę Miss i bilet do Francji, gdzie miała stanąć do konkursu Miss Europy.

W wielu publikacjach można znaleźć informację, jakoby konkurs Miss Polonia 1931 nie odbył się, ponieważ Zofia Batycka nie chciała oddać korony i wywiozła ją zagranicę. Polskie laureatki konkursów miss otrzymywały w nagrodę jedynie szarfę i bukiet kwiatów.**

Reklamowała kosmetyki krakowskiego przedsiębiorstwa Miraculum, krem Cleo i pastę do zębów Primadont.

W czerwcu 1931 r. podczas przyjęcia w ambasadzie włoskiej poznała lotnika por. Aldo Gerardiego. Dwa lata później, pojawiła się oficjalna informacja, iż para chce się pobrać. Ostatecznie do ślubu nie doszło.

W 1932 r. wyjechała wraz z matką Janiną Batycką do Kalifornii. Droga prowadziła przez Paryż i Hawr, z którego na pokładzie parowca panie dotarły do Nowego Jorku. W Los Angeles Batycka miała zaplanowane spotkanie z producentem filmowym i reżyserem Cecilem B. DeMillem, które nie doszło do skutku.

W 1935 r. wystąpiła w rewii „Konterfekty i ploteczki z dworu króla Stasia” Stefana Miczyńskiego we Lwowie. W 1937 r. gościła na festiwalu operetkowym w Salzburgu.

W 1935 r. poznała Flamandczyka Francois H. Pittevilla – dyrektora towarzystwa handlowego. Trzy lata później wzięli ślub i zamieszkali w Antwerpii. W 1949 r. Francois zmarł.

Po 1945 roku Batycka przeniosła się do Ameryki i zamieszkała w Los Angeles. Tam uczyła języków obcych, dzięki czemu po śmierci męża mogła utrzymać siebie i matkę. W latach 50. XX w. okazjonalnie występowała na wieczorach artystyczno-literackich Stanisława Kotwicza.

Zmarła w domu opieki społecznej w 1989 roku.



*Panek W., „Jan Kiepura. Życie jak z bajki”, Kraków 2016, s. 167-168.
**https://www.focus.pl/artykul/przedwojenne-miss-polonia-jak-przed-wojna-wybierano-krolowe-pieknosci

Zdjęcie pochodzi ze strony  https://www.misspolonia.com.pl/

 

 

Back to top