O nas

 

 

Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy

 

Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy powstał w 2016 r. Tworzą go specjaliści z różnych dziedzin: fotografowie, historycy, przewodnicy beskidzcy, przyrodnicy, prawnicy, socjolodzy, psycholodzy i wielu innych. Każdy z nas jest inny. Pracujemy w różnych branżach. Łączy nas jedno, miłość do Bieszczadów.

Bieszczady to piękny region, nadal jednak nieodkryty, skrywający wiele tajemnic. Dzięki naszym działaniom chcemy Wam pokazać niewielki fragment tego obszaru. Droga, którą podążamy, to zagadka także dla nas. Nigdy nie jesteśmy pewni, co możemy odnaleźć w archiwach, jakie tajemnice skrywa las, co usłyszymy od mieszkańców, którzy opowiadają nam swoje historie.

Wciąż jesteśmy na początku naszej drogi. Cały czas wędrujemy przez zielone połoniny, które niezmiennie nas zachwycają, niezależnie od pory roku.

Chcemy oddać głos mieszkańcom regionu, którzy pamiętają historie opowiadane im przez dziadków czy krewnych. To bezcenne źródło wiedzy. Żyje coraz mniej świadków Akcji H-T. Ich doświadczenia są bolesne, a wracanie do wspomnień trudne. Ważne jednak, aby przyszłe pokolenia wiedziały, co wydarzyło się niegdyś w Bieszczadach, jakie skutki to miało dla tych ludzi i ich rodzin.

Do II wojny światowej Bieszczady zamieszkiwali nie tylko Polacy, ale także Rusini/Ukraińcy, Romowie, Żydzi czy Niemcy. Ówczesne Bieszczady tętniły życiem, a ich mieszkańcy tworzyli mieszankę narodowo-kulturowo-religijną. Żyli ze sobą w zgodzie, choć pojawiały się pomiędzy nimi konflikty. To świat, którego już nie ma, a o którym warto przypominać. Odkrywamy Etnosy Bieszczadów, w tym tworzymy wydarzenia Ulica Żydowska czy Bojkowskie płaje.

Bogata flora i fauna regionu zachwyca nie tylko turystów przybywających w te góry. Chcemy pokazać, jak bogate i różnorodne są góry, tak aby w czasie wędrówki po połoninach, każdy z nas mógł się zatrzymać, wziąć głęboki oddech, zachwycać się przyrodą i odkrywać ją.

Budujemy bieszczadzkie mosty, zapraszając do współpracy pasjonatów, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, instytucje samorządowe, przedsiębiorców i inne. Wierzymy, że tylko działając razem, stawiając na miejscu pierwszym Bieszczady, jesteśmy w stanie tworzyć wspólnotę, która będzie rozwijać nasz region, a jej mieszkańcom będzie żyć się lepiej, nie tylko w ujęciu materialnym.

Poprzez nasze działania łączymy trzy dla nas najważniejsze nurty: kultura Bieszczadów – wytwory pracy ludzkiej, natura Bieszczadów – to, czym obdarowała nas przyroda i relacje Bieszczadów – czyli to jaką relację tworzy człowiek z drugim człowiekiem, ale i z naturą, którą zamieszkuje.

Chodzi bowiem o to, aby nie tylko rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, ale zakochać się w nich, rozsmakować się w lokalnej kuchni i poznać ludzi, którzy tu żyli i żyją.

 

 

Back to top